Pozemky, zejména ty stavební s napojením na sítě, případně v jejich blízkosti se setrvale zdražují. A to nejen ve velkých městech. Výrazně vzrostla výstavba ve vesnicích a velká poptávka po pozemcích žene ceny nahoru ...
Stavební pozemky zdražují v průměru o 11 procent ročně. Lidé netouží jen po domech ke svému bydlení, pozemky rostou na ceně i díky touze po rekreaci. Navíc jsou stále více vnímány jako jistá investice.
Tempo růstu cen pozemků se odvíjí s nárůstem cen rodinných domů. Díky tomu jsou nyní ceny pozemků zhruba o polovinu vyšší než v roce 2016. Tradičně nejvíce rostla cena pozemků v metropolitních prstencích krajských měst. V Praze činí tento rádius třicet kilometrů, v Ostravě dvacet, přičemž tyto vzdálenosti se posunují.
A tak pouhá malá zahrada, na které může člověk postavit akorát maringotku, se už běžně například ve Středočeském kraji prodává za tři čtvrtě milionu. A stavební pozemek? V loňském roce se parcela pozemku na severní Moravě ve Vratimově pohybovala za metr čtvereční stavebního pozemku 1100 Kč. Dnes se dá tentýž pozemek pořídit za cenu 1600 Kč.
Skokově narostly ceny v řadě horských oblastí, a to kvůli stavebním uzávěrám a nárůstu zájmu lidí o to, trávit dovolenou u nás. Registrujeme nákupy na investici v místech, která ještě donedávna stála stranou zájmu, ale mají potenciál turistického rozvoje.
Investiční pozemky, na nichž lze realizovat moderní, ekologické domy, mají smysl. Turistické pronájmy apartmánu či chalupy v přírodě dosahují větších výnosů než nájem z městského bytu.
Místa ubývá
Volného místa zkrátka ubývá, a čeho je méně, to roste na ceně. Typická rekreační oblast zdražuje s tím, jak se mnohá zaměstnání dají dělat na dálku.
Obec, v níž jsou nové nebo opravené domy, je zde možnost turistických a cyklistických tras se jeví jako dobrou investicí, a proto začíná být zvýšený zájem i obce, o které dříve tento zájem nebyl projeven. Lidé hledají i jiná místa než přepálenou Šumavu, která je stejně drahá jako Praha.